Bár az abortuszok gyakorisága évről évre csökken, még így is nagyon magas a megszakítással végződő terhességek száma.
Magyarországon ma minden harmadik várandósság végződik abortusszal, a százalékarány az Európai Unió tagországai között a harmadik legmagasabb. Ráadásul az abortuszok nagy hányadát súlyos válsághelyzet okán végzik el, ami nem feltétlenül fedi a valóságot, hiszen arra számos magyarázat lehet, hogy mit tekintünk súlyos válsághelyzetnek. Ez lényegében azt jelenti, hogy súlyos válsághelyzetre hivatkozva elvégzik az abortuszt bármelyik terhes nőn, csak kérnie kell.
A fenálló jogszabályok szerint a terhesség 12. hetéig végezhetnek terhességmegszakítást egy állapotos nőn saját akaratából, amennyiben az súlyos válsághelyzetre hivatkozik.
Ilyennek azonban elméletileg csak a terhes nő egészségi állapotát veszélyeztető helyzet, a bűncselekményből eredő fogantatás, illetve a magzat kimutatható fogyatékossága tekinthető. Ennek ellenére nem ritka az anyagi, vagy párkapcsolati okokból kérvényezett abortusz sem - sőt.
Az abortusz kérdés szempontjából érdekes, hogy szemben azzal, amit a legtöbben gondolnak, a terhességmegszakítások nagy részét a nők nem akarják igazán elvégeztetni, de egy vagy több kényszerítő körülmény hatására mégis megteszik.
Egy amerikai kutatás során - amely arról ad felvilágosítást, hogy a nők nagy része milyen körülmények között szakíttatja meg a terhességét - az alábbi adatok születtek:
A nők 64 %-a külső nyomás, esetleg kényszer hatására végezteti el az abortuszt
A nők 54 %-át gyötrik kétségek az abortusz alatt, hogy jó döntést hoztak-e
52 % úgy érzi sürgették a döntés meghozatalában
67 % semmilyen tanácsot nem kap az abortuszt elvégző intézménytől - tehát lényegében nem foglalkoznak vele azon kívül, hogy elvégzik a beavatkozást
84 % úgy érzi, nem kapott megfelelő orvosi tájékoztatást mielőtt elvégeztette az abortuszt
A nők 79 %-át nem tájékoztatják az abortuszon kívüli egyéb lehetőségekről
Forrás: csaladhalo.hu